Sosyal Medya İnsanı Notları

yaşam

Şimdiye kadar birçok kez “sosyal medya” ve “sosyal medya insanları” üzerine yazdık çizdik. İnsan dediğin şey gerçekten hayret edilesi. Her şeyi başkalarının görüşlerine göre yaşamayı hayat amacı edinmiş insanlar “sosyal medya” üzerinden çok değişik roller sergiliyorlar.


Çok değil bundan sadece 7-8 yıl önce facebook hesabının olması havalı bir durumdu. Geçmişten ne kadar çok arkadaşını bulduğun ya da birbirine yolladığın çiçek, böcek ikonla mutlu olan insanlardık. Şimdi ise facebook kullanmayı “eski, sıkıcı” bulan bir kitleye dönüştük. Aman yaşlı işi der olduk. Facebook kalesini annelerimize, babalarımıza devrettik attık kendimizi twitter’a.


Twitter bizlere daha marjinal daha havalı geldi. Artık herkes kendi çapında bir yazardı ama yetmedi hemen farklı anlamlar yükledik. Fenomenler, az takipliler, siyaset için kullananlar, aman ülke yansın bananeciler, profesyonel düşünüp işi paraya çevirenler derken bölündük bölündük. Eskiden tweet atmak havalı bir durum algısı varken şimdi “ne kadar az vakit” ayırdığın ile hava atma mevzusu var. “Canım öyle şeylere hiç vaktim yok ya çok yoğunum” imajı ile sabahtan akşama sadece okuyan ama bir şeyler yazmayan insanlar türedi. Yani eskiden geçirdiğin her vakit güzelken birden bire sosyal medya kötü çocuk oldu.


3-4 sene öncesinde hayatımıza giren Instagram ile her şey çılgınca değişti. Artık twitterda kelimeler ile anlattığın her şeyi fotoğrafa dökme ve burnuna sokma şansın vardı. Aldık elimize makinaları yedik, içtik, gezdik, doğurduk ve hepsini an an paylaştık. Sonra insanlar gruplaşmaya başladı. Ciddi ciddi fotoğraf altı kavgalar falan başladı. Dilimizde sosyal medyanın önemsizliği gerçeklerde hiç tanımadığın insanlarla yapılan kavgalar. Yine her şeyi gereksiz ciddiye alıp gereksiz tepkiler vermeye başladık. Ve iş geldi dolaştı “ben artık girmiyorum canım” noktasına geldi.

Yani artık sosyal medyada olmak değil sosyal medyaya vakit ayırmıyor olmak insanı tarz gösteriyordu. Buradaki sorun aslında “başkalarına göre ve onlar için” yaşamakta başlıyor. Bu hayatta her şeyi ama her şeyi kendi gözünüzdeki siz için yapın. Ve inanın kimse sizi kıskanmıyor, taklit etmiyor, gereğinden az ya da çok sevmiyor, hesabınızı kapatınca merak etmiyor ya da yokluk çekmiyor. Çünkü sosyal medya dediğiniz şey sürekli yenileniyor, farklılaşıyor. Kendi gibi olan keyfini çıkartıyor gerisi karmaşık matematik hesapları yapıyor.


Biz millet olarak hızlı tüketmeye, değersizleştirmeye meraklıyız. En iyisi bazı şeyleri çok içselleştirmeden sadece yararına kullanmak. En azından başkaları için yaşamaktansa kendin için yaşamayı ve gözlemlediklerini paylaşmaya devam etmek.

NEIL POSTMAN der ki; Herhangi bir teknolojik yeniliğin tek yönlü etkisi olduğuna inanmak hatadır. Her teknoloji hem bir yük, hem de bir lütuftur: Ya o, ya da bu değil, hem o, hem de budur.

Sosyal Medya İnsanı Notları” üzerine 2 yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s