Teknoloji İle Beraber Hayatımızdan Çıkan 9 Şey

yaşam

Teknolojinin gelişmesi ve bununla beraber hayatımıza giren yeni buluşlar ile beraber hayatımızdan birçok şey de çıkıp gitti. Aslında sadece 10 sene öncesine kadar neredeyse her gün kullandığımız bu şeylerin şu an da neredeyse hiç kullanılmıyor olması insanı bir yandan üzüyor bir yandan da yarın için tedirgin ediyor. Aslında bu listede olan birkaç şeyi hala hayatımda canlı tutmaya çalışıyorum. Bakalım sizlerin hayatından sessizce gidenler ya da hala ara ara kullandıklarınız neler?

pho

Jetonlu/Kartlı Telefonlar

Aslında jetonlu telefonlar kadar ömrü bile olmadı sanırım kartlı telefonların. Jetondan karta geçmek yeteri kadar havalı bir durumken birden bire ceplerimize giren telefonlar ile zorla içine girdiğimiz telefon kabinleri hayatımızdan çıktı gitti. Arkadakine sesini duyurma, sıra bekle, konuşurken önünden düşen konturları izle derken şimdi neredeyse sınırsıza giden konuşma paketleri ile daha az iletişim kuran insanlar haline dönüşmüş olmamız çok garip.

7d72664cd41f4b3d59743b62a5250385

Fotoğraf Baskısı: 

Açıkçası kendime en kızdığım konu bu sanırım. Artık fotoğraf çekmek neredeyse nefes sayımızla eş değer bir sayıya ulaştı. 24’lük 36’lık filmler alıp (ki hiç ucuz değillerdi) ne çekeceğimizi düşünüp, taşınıp karar verdiğimiz ya da baskıdan kaç tanesi iyi çıkacak, kaç tanesi yanacak diye düşündüğümüz günleri çabuk unuttuk. Fotoğrafçı abi/ablalarımıza banyo günü ile ilgili pazarlık yaptığımız ve baskıdan yeni çıkmış fotoğrafları heyecanla beklediğimiz günler vardı. Ben bu konuda hala dijitale güvenmiyorum. Sanki dijital gider baskı kalır gibi geliyor.

c918a0c1089c0d3bc3226ced45597fbc

El Yazısı: 

En son ne zaman el yazınızı kullandınız? Bu soru şaka değil. Gerçekten günlerce klavye ya da dokunmatik ekran dışında kağıtla kalemle temas etmediğimiz anlar oluyor. Teknoloji bizi el kaslarınızdan uzaklaştırıp bana sadece parmak ucunuz yeter dedi resmen. Ben elimden geldiğince yazılı notlar almaya çalışıyorum ve inanın yazımız gün geçtikçe çirkinleşiyor.

457_b

Adres/Telefon Defteri:

Her sene yılbaşında evdeki adres ve telefon defterini güncellemek, yenilemek gibi bir adetimiz vardı. Öyle önümüze gelen her bilgiyi yanımızda taşıyamıyorduk açıkçası ama şu an bu bilgileri telefonlara kaydediyor olmak bence hafızamıza yaptığımız en büyük kötülüklerden biri. Eskiden yakın çevremin ve ailemin telefon numaralarını ezbere söylerdim mesela. Şimdi bu oran bir elin beş parmağını geçmez. Bizim yerimize telefon düşünsün kafası tehlikeli yerlere gidiyor gibi. Siz iyisi mi en az 5-6 kişinin numarasını aklınızda tutmaya çalışın.

e10c156635100f90a33696f8cc2931a9

Seyahat Ofisleri:

Eskiden yoktu tabii navigasyonlar, siriler efendime söyleyeyim gideceğimiz şehrin, ülkenin uygulamasını indirmeler. Elimiz, ayağımız seyahat ofisleri ve turizm ofisleri idi. Şimdi size bir şey itiraf edeyim. Bu konuda yükse eski kafaya sahibim. Asla bir uygulama üzerinden bir şehri anlayamıyorum. İlla o şehir haritası elime gelecek ve ben onu sokak sokak inceleyip üstüne notlar alacağım. Hala şehir uygulamalarını değil şehirlere dair keşif kitaplarını alıyorum. Ve daha keyifli olduğuna dair iddiam büyük.

5b3daf9d04ee2f7d2e6b40ddc27f60c1

Kaset/Cd:

Jeton-telefon kartı ilişkisi bu ikilide de mevcut. Kasetleri doya doya kullanmış bir nesil olarak tam bu cd nedir acaba dediğimiz noktada mp3 vb sistemler ile tanıştık. Tamam kasetler, cd vs çok yer kaplayan ve dinlemesi pratik olmayan şeylerdi ama ben bunlar gittiğinden beri ‘albüm’ dinleyemez oldum. Bir sanatçının en fazla 3-5 şarkısını dinliyorum geçiyorum. Eskiden A yüzü B yüzü ezberlemeden uykular tutmazdı beni. Hızlı tüketim en çok müzik zevklerimizi vurdu. Siz siz olun sevdiğiniz sanatçıların tüm şarkılarına vakit ayırın.

23

TV Program Listeleri:

Hiç aklınıza gelir mi? Benim geldi. Eskiden o gün ne izleyeceğimize karar vermek için bir gazete almak zorundaydık mesela. Ancak oradan görürdük saat saat ne var ne yok. Dijital devrim bize kaydet, sonra izle, istersen yarıda durdur özgürlüğü bile verdiğine göre artık zaman&tv ilişkisi ortadan kalktı tabi.

9c69107f4c995aa38fd4a4f4ad009749

Mektup/Tebrik Kartları: 

El yazıyı unutmamıza paralel olarak gelişen bir diğer şey de mektuplar ve özel gün kartları. Açıkçası bir insan için yazarak emek vermek çok özel bir durum bence. Pul, zarf, özel kağıtlar almak. Emek emek yazmak. Postahaneye gitmek, ulaşması için beklemek güzel şeylerdi. En azından özeldi. Şimdi size sorarım ‘bayram sms ile kutlanır mı ya’ diyoruz hepimiz yalan mı? Ama bayramlar ‘kart’ ile kutlanırdı ve çok özeldi. Ben ara ara yılbaşında yollamaya devam ediyorum mesela. Çevrenize yapacağınız en güzel sürprizlerden biri. Sahi mahalle postacısını tanıyan var mı eskisi gibi?

227691_britannica

Ansiklopedi/Kütüphane Kültürü:

Zaten ülkemizde çok yaygın olduğunu düşünmesem bile eskiden dönem ödevi hazırlamak demek bu ikisi içinde kaybolmak demekti. Bu konuda açıkçası teknolojinin gözünü seveyim modunda olduğumu itiraf etmeliyim ama cilt cilt biriktirdiğim Ana Britannicana’ları hala özel buluyorum. Teknoloji bilgiye kolay ulaşımı getirdi ama doğru bilgiye ulaşım hala zor. Ansiklopediler en azından kirli bilgiden sıyrılmış kaynaklardı.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s