İnsan Haritası

yaşam

İnsanların üzerinde doğdukları coğrafyanın etkisi olanlara inanlardan biriyim. Farklı bir kültür, din ya da ülkeye ait bile olsanız doğduğunuz, büyüdüğünüz, yaşadığınız coğrafya hücrelerinize, dna kodunuza işliyor neredeyse. Farklılaşmaya çalışmak bazen nafile bir uğraş oluyor. Aslında farklılaşma çabası göstermeden,kabullenip, sindirip kişilik özelliğine yaşadığı coğrafyayı yediren insanlar çok daha gelişmiş oluyorlar.

550f1a213aa421d30b8a573967ca5249

Bu tespite göre bizim ülkemizin çok kültürlülüğü, farklı iklimsel yapısı ya da doğu batı sentezi duruşu bizim toplumumuzda yaşayanların aynı pozitif özelliklere sahip olacağı görüşünü getirebilir. Üzgünüm ama değil. Maalesef biz bu çoklu özellikler içinde kayboluyoruz. Ya çok batılı ya çok doğulu oluyoruz. Modernleşirken muhafazakar yapımız frene basıyor. Kültürel çeşitlilik bizi eksik kılıyor. Bunu nasıl beceriyoruz bilmiyorum ama biz bu toplumda ‘coğrafyamıza rağmen’ bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Oysa tam tersi olmalı. Bu zenginlik bizi beslemeli. Yönlendirmeli. Coğrafyamız üzerine kurduğumuz günümüz sistemler bizleri paçamızdan aşağıya çekiyor. Sallayıp kurtulabilen birkaç kişi şanslı gözüküyor.

64fb4f085112a997ece5ea7c8ea02294

Eğitim sisteminden politik sisteme uzanan sakatlıklar dünyamızda bizler küçük parçalara takılmaktan büyük parçalarımıza nasıl zarar verdiğimizi göremez hale geliyoruz. Peki, sorunu tespit ettik. Bu işin kolay kısmı. Bu zenginliği hayatımıza nasıl işleteceğiz? İşte orada durum aslında çok açık. ‘Algı’mızı başkalarının kurgusal sistemlerine emanet etmeyeceğiz. Her duyumsadığın gerçeği yüksek sorgulama ile gerçekliğinden bile şüphe edecek hale gelene kadar irdeleyeceğiz. Normların, kuralların, inançların bizlere yol arkadaşı olmasını ama yol olmamasını sağlamak zorundayız. Tek yol yalanını unutacağız. Her şey için farklı açıları göz önüne almak zorundayız. Biz toplum olarak önce düşünmeyi sonra konuşmayı öğrenmek zorundayız.

9378d7e3d2065676898015a52019049c

Biliyorum toplum geneline bakınca bu çözüm imkansız gibi geliyor ama bizim gibi iç içe yaşamların olduğu, kalabalık aile toplumlarında aslında değişim çok daha kolay. Bir kişinin etkileyebileceği onlarca kişiyi düşünürsen eğer zor değil. Bizler insan haritamızı oluşturmak zorundayız. Önce kendi haritamızı çizmeyi ve okumayı öğrenerek.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s