Kadının Soyadı Yok

yaşam

Çok keskin köşelerden kaçınarak yazmaya çalışacağım. Bildiğiniz gibi ülkemizde evlenen her kadın kocasının soy ağacına kayıt ettirilir ve o günden itibaren kadın kocasının soyadı ile yaşamaya başlar. Bu tespitten sonra biraz başa dönelim. Ortalama olarak 27-30 yaşına kadar ailenizin adı ile, kendi soyunuza ait bir isim ile büyüyorsunuz. Hatta eğitim hayatınız, ilk iş deneyiminiz vs hep bu soyadı ile oluyor. Evlendiğiniz tarihe kadar ilk imzanız, aldığınız kredi, gittiğiniz hastane kaydı, üye olduğunuz klüp ya da sosyal çevrenizde aynı soyisim ile var oluyorsunuz. 

  
Bir gün aşık oluyorsunuz, mantığınıza yatıyor ya da görücü usulu vs ile evleniyorsunuz. Sonra o güne kadar attığınız o imzalar, isim vs yetkisini kaybediyor. Soyunuzdan çıkıp başka bir soya geçiyorsunuz. Hayatınız boyunca gidip görmediğiniz bir şehir belki de sizin kütüğünüz oluyor. Bu kadının asimile olması değil midir? Kadının eş seçiminin onun imzasını değiştirmesi sizce de üstünden düşünülmesi gereken bir konu değil midir? 

  
Bu noktada şöyle konulara takılabiliriz; 

  • Aile birliği nasıl sağlanır? (Sizce aileyi bir arada tutan şey soyadı mıdır? Aynı soyadına sahip bu kadar birbirine yabancı insanlar varken) 
  • Çocuk yabancılaşır, hangi kütüğe geçeceği tartışılır, karışır (çocuk zaten kütük, soy meselesini sizden öğrenecektir. Bu biraz sizin bakış açınızı empoze etmektir. Çocuk farklı soyadı taşıyor diye onu doğuran anne babaya yabancı olur mu) 
  • Kadın yasal haklarından mahrum kalabilir. (Hayır kalmaz çünkü doğru zemine oturan her yasa iyi işler) 

Bu konu size feminist bir yaklaşım ile ele alınmış gelebilir oysa bu konu sadece insani yaklaşımla ele alınmıştır. Bir kadının günümüzde kendi soyadını da kullanma şansı vardır evet ama hak verirsiniz ki bu çokta kullanışlı, pratik bir durum değildir. Sistemdeki her şey kadını yok sayma, asimile etme ve kimliksizleştirme üzerine kurulu sanki. Henüz resmi nikahı bile yaptırmakta yaptırım gösteremeyen bu sistem kadını asimile etmekte sonsuz başarılı olmaktadır. 

  
Ben eşimin soyadını taşıyan bir kadınım. Bunu hiç dert etmeden, sevgi ile, sorgulamadan yaptım ve daha nikah defterine ilk imzamı yeni soyadımla attım. Bunun içten ve istek ile olması çok farklı bir yön ama kadının kimliğinde kütük değişimine kadar giden yenilenme kadının üstünde bir baskı yaratmakta. Evlilik sonrası sadece soyisim değişikliği için üç kimlik, banka bilgileri, tapu vs kaydı ne varsa değiştiriyorsunuz. Devlet evliliğiniz nedeni ile bir dosya dolusu evrak ile üstünüze çöküyor. Kadının zaten adı olmayan bu ülkede soyisimler bir bir değişiyor… 

Bir yazar der ki; Medeniyet bir koşul değil, harekettir. Liman değil yolculuktur. 

İşte bu yolculukta kadın sadece olmayan adı ile ortadadır. Gerisini beyi bilir… 

Kadının Soyadı Yok” üzerine bir yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s