Crossfit Vol:1

sağlık, sağlıklı yaşam

2408b07fed88680181ccd9e1476affa3

Uzun zamandır üstünde okuduğum ama bir türlü başlamaya fırsat bulamadığım Crossfit ile ilgili bundan böyle sizinle bol bol konuşacağız. Öncelikle  benim kafamda olan soruları cevap buldukça size aktarmaya çalışacağım. Hikayemizin baş rolündeki kızımız, yani ben yıllardır onlarca spor salonuna kayıt yaptırmış bazılarına gitmiş sonuç almış ama sıkılmıştır. Bazılarının kapısından geçmeyi unutmuştur ve en büyük kabusu o koşu bandına çıkıp, bandın içindeki televizyondan dizi izleyerek spor yaptığını sandığı günlere geri dönmektir.

crossfit-girl

Açıkçası benim crossfit ile tanışmamı iki şey sağladı. Birincisi eşimin bir süredir bu sporu yapıyor olması ( evet gerçekten önemli bir etken) diğeri ise artık sıkıcı spor salonlarında saatler harcayıp, suratsız eğitmenlere katlanmaktan sıkılmış olmam. Yani içinde aşırı spor aşkı olmayan insanların gerçekten bir spor dalından keyif almaya başlaması çok önemli bir etken. Öncelikle içinizden bir ses size sürekli ‘boş ver ya’ dediği için onu susturacak daha motive edici bir şeye ihtiyacınız var. İşte ben o daha motive edici etkiyi ‘crossfit’te buldum.

crossfit-nedir

Şimdi adım adım gidelim. Öncelikle bakalım bu crossfit nedir sorusunun cevabına

 • Crossfit bir kuvvet ve kondisyon programı.
 • Crossfit kardiyo, ağırlık ve esneme temellerine oturmuş bir spor dalı.
 • Olimpik halter, jimnastik ve atletizm dallarından faydalanan bir spor.
 • En büyük ve beni çeken özelliği kısa süreli ve çok etkili olması.

ad7131dc83bab7a878d880af916d3874

Peki ben neden crossfit seçtim?

 • Öncelikle başta söylediğim uzun süreli günlük antremanlar yerine kısa süreli ve etkili bir yol olduğu için.
 • Fonksiyonel odaklı antreman yapmanın daha orantılı sonuçlar doğurduğunu gördüğüm için
 • Her gün değişen antreman programı ile asla sıkılmanın mümkün olmaması.
 • Ve her gün değişen (wod) günün antremanları ile hem kendinle hem aynı programı yapan diğer kişiler ile yarışabiliyor olman. ( henüz bu eğlenceyi sadece kendimle yarışarak yapıyorum gerçi)
 • Hedefin kilo vermekten daha çok kendini kas kuvveti olarak güçlendirmeye motive ettiği için bu sayede kg sayısı takıntısından kurtulman.
 • Kendine ait bir dili ve felsefesi olması. (Ne alaka demeyin resmen ayrı bir dünyaya inmiş uzaylı gibi oluyorsunuz. Kendi dili olan spor 🙂 ve ofsaytı öğrenmek daha kolay 🙂 )
 • Günde sadece bir saat ayırıp bütün siniri, stresi vücuttan atmanız mümkün.

Peki bu sporu kimler yapabilir?

İşte benim takıldığım ve en büyük engel gibi gördüğüm şey buydu. Sanki bu spora başlamadan önce kilo vermeliyim, spor temelim olmalı ya da erkek sporu gibi bloklarım vardı. Asla değil! Kilonuz size engel değil tam tersi gelişmenizi görmek için fırsata çevireceğiniz bir etken. Spor temeli olmasına gerek yok, tam tersi ilk olarak bu sporla başlayanlar bence çok daha şanslı ve asla bir sadece erkek sporu değil. Bugün başta Amerika olmak üzere bu sporu en iyi yapan isimlerin çoğu kadın! Ve inanın bir kadına halter ancak bu kadar yakışır 🙂

Bu yazı crossfit sporuna sadece bir giriş yazısı niteliğinde olsun. Bundan sonra merak edenler için hem teknik, programlar, crossfit beslenmesi, nerede yapılmalı, videolar ve benim gelişimime yönelik fotoğraflar gibi birçok alt başlıkta görüşeceğiz.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s