Amy’e Dair Notlar

yaşam

Amy Winehouse sesi, şarkıları, yaşadıkları ve beklenmedik ölümü ile dünyada bir döneme adını yazdırdı. Onu dinleyen birçok kişi şarkılarının güncelliğini her zaman koruyacağına dair ortak fikirde. Sanki 27 senelik yaşamında 100 yıllık işler yapmış gibi her zaman canlı. Hayatına dair belgesel niteliğindeki filminin gösterime girdiği bu günlerde Amy’nin hayatına dair bazı notlara yer vermek istedim.
  
İşte Amy’e ve onun hüzünlü hayatına dair bir kaç not

Eğitim hayatını birçok farklı okulda geçiren Amy Winehouse her okulda zaman zaman uyum problemleri yaşamış. Susi Earnshaw Tiyatro Okulunda öğrenim görürken taktığı piercing yüzünden uzaklaştırılma cezası aldığında “okullar beni sınırlandırıyor, içimden taşan şeyi ifade etmeme izin vermiyorlar'” demiştir.

   
 
13 yaşında Sylvia Young okuluna başladığı sene ilk gitarını alan Amy bestelerini yapmaya başladı. O dönemi ve ilk sahneye çıkmaya başladığı dönemi günlüğünde şu sözleri ile anlattığı söylenir;

“Şarkı söylemek benim için her zaman önemliydi. Ama asla bir şarkıcı olacağımı düşünmedim. Sadece istediğim zaman yapabileceğim bir şey olduğu için şanslı hissediyorum. Ünlü olacağımı sanmıyorum. Bunu kaldırabileceğimi düşünmüyorum. Büyük ihtimalle deliririm. Ciddiyim, deliririm!”

   
 
Okuldan öğrendiği şey ise “Müziğin bağırmaktan değil, hissetmekten ve ince eleyip sık dokumaktan’ geçtiğidir.

  

Dövmelerinin hepsinin onun için bir anlamı vardı. İlk dövmesini 16 yaşında yaptırdı.
İlk albümü Frank Record Company şirketinden çıktığında ona yöneltilen sorulardan biri ‘albümün adı neden Frank’ oldu. “Albümün adının Frank olmasının sebebi babamın bana küçükken Frank Sinatra şarkıları söylemesidir. Ruhumu işleyen o melodilere bir teşekkürdür” demiştir. Birçok müzik eleştirmeni Frank adının aynı zamanda ‘dürüst’ olmasının Amy’nin müziğinin dürüstlüğünü ve samimiyetini yansıttığını yazmıştır.

  

The Hawley Arms, Jazz After Dark, stepherds Bush Empire gibi Londra mekanlarından şarkılarını söyleyen Amy çok kısa sürede ülkede farkedilmişti.
  
 
Ününün Londra ve İngiltere sınırından çıkması ise Back To Black albümü ile oldu. Recording company bu albüm ile beraber ilk günden emin oldukları dünya çapındaki başarıyı elde edeceklerini çok iyi biliyordu.
2007 Mtv Avrupa Müzik Ödülleri, 2007 Avrupa Brit Ödülleri, Echo Müzik Ödülleri ile başlayan ödül serüveni 2008 Grammy Ödülleri ile rekorları kırdı. Dünyada aynı günde 5 Grammy ödülü kazanan ilk ingiliz ve kadın sanatçı olan Amy Winehouse artık dünya listelerinden en üstteydi.

  

Aşk hayatı ise Amy Winehouse’un hayatına en çok iz bırakan, albümlere işleyen ve birçok seveni tarafından onun sonunu hazırlayan etken olarak konuşuldu. Bir barda 2003 yılında tanıştığı Blake’e olan tutkulu aşkı yaşadıkları ayrılıklarda onun üstünde büyük izler bıraktı. Amy’i terk edişi ile beraber ortaya çıkan Back to Black albümü bu aşkın hikayesini anlatıyor gibiydi. Daha sonra Blake ile evlenen Amy onu aşağı çeken ve uyuşturucunun hayatında yoğunlaştığı dönemi yaşamaya başladı. Aşkından bahsederken aynen şöyle demişti ” Uğruna ölebileceğim birine aşık oldum. Bu da kötü bir alışkanlık gibi. Değil mi”

  

Londra Canden onun kendini bulduğu şehirdi. Bu bölgede olan ve en sevdiği mekan olan The Hawley Arms sahnesinden dinliyenlere “Sadece insanların sesimi duymalarını ve dertlerinden kısa bir sürede olsa uzaklaşmalarını istiyorum” diye seslenirdi.

  

  

 
 
Çok sevdiği şehir Londra onun arkasından sokak sanatları, çizimleri ve melodileri ile Amy’i yaşatmaya devam ediyor. Parlak bir yıldız olarak 27 senesini anlatan Amy belgeseli İngiltere’de 520.000 euro hasılat yaparak ilk haftada en çok izlenen film oldu.

  

 

 
 

Amy’e Dair Notlar” üzerine bir yorum

  1. O bakışında gizlenen masumiyeti ve sesinin duruluğunu seviyorum amy’nin. Bir de tabi o kocaman siyah saçlarını. Ruhunu insanlara bıraktı gitti başka bir yerde yaşamaya, üzülüyorum düşündükçe. Ama iyi ki şarkıları var…

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s