Yoga mı Akıl mı?

yaşam

yoga
Bu ara hangi gazeteyi açsak ya da hangi haber kanalını izlesek sürekli tartışılan bir konu var. Bir yoga hocasının kurduğu bir sisteme o sistem içinden insanların baş kaldırışları. Aslında gruplar içinde çıkan sorunlar normaldir. Hele bu şekilde sayıları binleri bulmuş gruplarda böylesi olaylar yaşanması çok doğal. Tabii bu olayların istismara kadar gelmiş olması insanların daha çok ilgisini çekti ve aynı derecede tepkilere yol açtı. Açıkçası ben daha önce bu yoga grubu ile ilgili sizlere yazılar yazdığım için ister istemez bir kez daha bir şeyleri açıklama ihtiyacı duydum. Önceki yazılar burada. https://durumbildirimi.com/2013/11/06/yoga-ile-tanisma-hikayesi/

yoga1

 

Öncelikle bahsedilen iddialarda bir adamın çevresindeki insanlara müridi gibi davrandığı ve bunun yanında onların parasından faydalandığı yazılmış. Şimdi ben buradan size gerçekten bunlar olmuş ya da olmamış diyemem ama ortada şöyle bir soru var. Sen kendini bu kadar kullandıracak kadar niye bıraktın? Bu sistem içinde benim ailemden neredeyse dört yıldır her etkinliğine katılan, kitaplarını okuyan, yayınlarını takip edenler var. Ben bu kişilerde ne bahsedilen şekilde bir kendini adamışlık neden görmedim? Neden bazı insanlar sadece fayda görürken bazıları bu şekilde istismar edilmiş? Bu konunun iki yönü var aslında. Hepsi kendilerini anlatırken ne kadar eğitimli, üst düzey olduklarından bahsetmiş peki bu kadar akıl yürütebilen insanlar kendilerini duygusal ve maddi açıdan bu kadar uzun yıllar kullandırtması nasış olur?  Hem şubelerinden aldığım derslerde hem Akif Manaf’ın kendi yaptığı derslere katılmış biri olarak hiç o derece istismar edilecek boyutta bir şeyi ben yaşamadım. Bunun dışında madem bu kadar ‘kötü’ bir hoca var başınızda acaba neden tüm eğitimlerde o adamın çevresine set çekip sadece size adanmış bir varlıkmış gibi davrandınız? Neden kendi girişimleriniz ile açtığınız merkezlerde o insanın öğrettiklerini binlere yaydınız. Yogaya sadece rahatlama ve spor gözü ile bakanlara ve bunu dile getirenlere itiraz edip hocanızın felsefesini öğrenmeleri için dayattınız? Gerçekten bu kadar yıl boyunca hipnoz halinde kaldığınıza inanmamız mı gerekiyor?

yoga-3

Bir diğer açıdan gerçekten bu söylenen her şeyin yaşanmış olduğunu var sayalım. Bir adam sizin tüm  paranızı, emeğinizi alıp aynı zamanda sizden duygusal anlamda faydalanırken aileniz ve çevreniz bunu nasıl alkışlıyordu? Sizin hipnoz dediğiniz şey hayatınızdaki boşlukların yerine koyduğunuz bu felsefenin sizde yarattığı bir akıl tutulması mı? İnsanlara ticari olarak bu akademinin ürünlerini, derslerini kitaplarını satarken hipnozda mı yaşıyordunuz? Yoksa ticari kaygılarınızı ortadan kaldıramayacak kadar derin gevşemediniz mi? Kısacası ‘akıl’ ‘zeka’ üzerine kitaplar okuyup, satıp bir yandan bu kadar akılsız davranacak kadar ne yaşadınız?

Bu hikayede sadece tek bir mağdur var. Ve o mağdur bu davada ne davacı olan ne de davalı olan isim. Tek mağdur bu sisteme spor amaçlı ya da sadece yoga yapmak amaçlı giren ve kendi öz benliğini kaybetmeden sadece kendi için orada olan insanlar. Bu kadar hızlı büyüyen bir yapı içinde çok olası olan bu çirkin durumların yogayı gerçekten seven ve bundan fayda sağlayan insanları etkilememesini dilerim.

 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s