Minipost 

yaşam

  
Bütün gün elim gidip geldi bu konuda yazmaya. Çocuk hakları gününün önemini bilip, söyleyeceğim şeylerin havada asılı kalacağı gerçeği bu ikilemi yaşattı. Sadece benim ülkemde değil tüm dünyanın penceresinden baktığımızda elimizde kocaman bir “eşitsizlik” gerçeği var. Bir yanda pamuklara sardığımız çocuklarımız bir yanda elimizin bağlı kaldığı çocuklar. Oysa biliyorum ki ne zaman bir çocuğa onun saflığına zarar vermeden dokunursak, sadece ihtiyacı olanı verip kendi hükümlerimizi, öğretilerimizi, inançlarımızı yüklemeden özgürce büyümesine izin verirsek değişecek bir şeyler. 

Çocuk konusunu tartışmak gelecek kehaneti yapmak gibi. Bugünün hesabı yarın ödenecek. Nasıl dünün sevgisiz büyüyen çocukları bugün bir yerlerde hesap kesiyorsa aynen öyle. Benim ütopik gelecek dileğim ise “çocuklara sınırsızlık hakkı” ülkelerden, inançlardan, coğrafyalarından sorumlu tutulmadan büyüyebilen çocuklar. Ne, nasıl bilmiyorum ama her çocuk özgür olmalı onu biliyorum. Büyük çerçeveyi bırakın küçük çerçevede kendi evimin içindeki çocuğa bile kurduğum “yapma, itme, çekme” gibi onlarca sınır cümlesi bile rahatsız edici. Oysa onların siyah beyazı renklere dönüştürme yetenekleri var. Temiz insan beyninin yaratıcılığının birer kanıtı hepsi. Sınavlarla, hırslarla çocukluktan alınıp yarışa sokulana kadar hepsi başlı başına yaratılmış mucize. Sağlık, eğitim, yaşam, sosyal haklar gibi onlarca maddeleri kenara bırakın çocuklara boyalar verin. Gerisini onlar halleder. Çocukları kendinize çevirmeyin siz onları takip edin. Doğru yol onların… 

Çocuklara dair okuduğum bir alıntı ile nokta koyayım. Anladım ki çocuklara nasihat vermenin en iyi yolu, önce ne istediklerini keşfetmek, sonra da onu yapmalarını öğütlemekmiş. 

  #minipost #durumbildirimi #çocukhakları 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s