Kimliksiz Zeka

yaşam

Sosyal medya ile tanıştığım ilk günlerden bugünlere başta twitter olmak üzere birçok kanalda bambaşka beyinler ile tanıştım. Hepsi ile fiziki olarak bir araya gelmek mümkün değil elbet ama onları çekici kılan zaten fiziki özellikleri değil zekaları. 

  
Bu 7-8 senelik sosyal medya geçmişinin özellikle Gezi direnişi döneminde ortaya çıkan orantısız zekalarını gördük. Kimdi bu çocuklar, onları bu kadar akıllı kılan neydi ya da yaşadıkları (yaşadığımız) travma mı bu zekayı ortaya çıkarmıştı diye düşünürken aslında şunu fark ettim; Onları zeki kılan şey kimliksiz profillerinde özgürleşen beyinleriydi. Kim ne derse desin biz mahalle baskısının, sen küçüksün sus tacizinin, her yerde öyle aklına gelen söylenmez öğretisinin çocuklarıyız. Oysa sosyal medya ile beraber gelen kimlikten bağımsız özgür düşüncesi ifade etme lüksü beyinlerdeki tabuları kırdı tek tek. Tabii bunun yanında vpn denen nimeti de unutmamak gerekir.

Sadece Gezi Direnişi değil elbet bugün bile en çok güldüğüm, en şaşırdığım kişiler kimliksiz özgür beyinler. Yani aslında bu ülkenin zekasının önünde oturmuş mahalle baskısı, kültürü, aileyi ve çevreyi koruma dürtüsü var. Aslında karanlıkları aydınlıklara çıkartmaya çalışırken yapmamız gereken şey salt insanı ortaya koyabilmek. Kimliksiz olma ihtiyacı güdmeden kendi benliğin ve düşüncen ile var olmak bizi iyi bir yerlere taşır. 

Bunu sadece sosyal medya olarak görmeyelim tabii. Yanlış anlaşılma korkusu ile en sevdiğimiz insanları bile özgürce eleştiremiyoruz. Ya da kendimizi ifade ederken o kadar çok sansür uyguluyoruz ki, ortaya sadece tanımlanmış bir cisim çıkıyor. 

  
SIDNEY MADWED der ki; Bir insana verebileceğiniz en güzel hediye, cesarettir. Oysa hiç kimse potansiyeli ölçüsünde gelişebilmek için gereksinim duyduğu cesareti çevresinden bulamaz. Herkes gelişimi için gerekli cesareti alabilseydi birçoklarının içindeki deha çiçek açardı ve dünya hayallerimizin ötesinde bir bereketle dolup taşardı. 

İşte o cesaret ve zeka kimliklerle özgürce ifade edildiği gün işte o gün her şey bir başka olacak. Ne dersiniz? 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s