Yeniden Günlük Yazıyorum

yaşam

İlk günlük tuttuğum zamanlar 8-9 yaşlarındaydım, daha sonra yerini bir dönem hatıra defterleri aldı. Hani şu arkadaşlarınız hakkında anketler olan, size ne kadar tatlı iyi olduğunuzu söyleyen cümlelerin olduğu. Tabi ergenlik ile beraber hatıra defterinin imaja yaptığı kötü etkisi ile ben tekrar günlüklere döndüm. Her gün, bazen günde birkaç kere yazardım. Bugünden o günlere bakınca aslında kitap okumak kadar önemli olduğunu şimdi anlıyorum. Bir kere yaşadıklarınıza uzaktan bakmak, anlatıcı olarak olayı tekrar tanımlamak bambaşka bakış açıları kazanmanızı sağlıyor.

 

Gerçi anne baba tarafından günlüklerin keşfedilmesi ile beraber gelen değişik bakış açıları çok güzel anılar yaratmıyor söyleyeyim. Onun için ise ergen arkadaşlarımıza dip not bir tavsiye anne babanız için sıkıcı, çok tatlı ve akıllı biri olduğunuzu gösteren bir günlük yazın ve saklamış gibi davranın. Bunun yanında tamamen dürüst olduğunuz defterinizi de hiç yanınızdan ayırmayın %100 çalışıyor. Anne babalarınıza özel hayatınıza saygı göstermelerini söyleyin diyeceğim ama gerçekleri konuşalım.

 

Günlük yazmayı neden bıraktım ya da ne noktada bıraktım şu an hatırlamıyorum ama tekrar döndüm. Hem de hiç beklemediğim bir şekilde oldu. Bir gün bir şeyler karalarken defter kendini günlüğe çevirdi. İşte o noktada tekrar kağıt kalem tutarak, içten ve sansürsüz kendime bakabilmemin bir şeyleri tespit etmede ya da çözümlemede ne kadar önemli olduğunu hatırladım. Düşüncelerin ya da yaşananların kelimeler ile karşınızda vücut bulması aynalama yapıyor. Bunun yanında kalem ile yazmayı unutan elinize binen ağrı ile yaşadıklarınızın ağırlığı gidiyor sanki. El yazımın yazı yazmadıkça ne kadar değiştiğini fark ettim mesela. Oysa insanın karakteri değil mi yazısı, imzası. Dijital yazmak karakterimizi değiştiriyor mu sizce?

 

Size imkansız gelse bile çantanıza bir not defteri ve kalem atarak işe başlayın. Duygularınızın yazdıkça aldığı şekil sürekliliği getirecek inanıyorum. Kendimizi okumak için önce yazmamız gerekiyor işte. Hadi kaleminize kuvvet.

 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s