Özgecan Aslan’ı Anarken 

yaşam

  
Bugün Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin 1. yıl dönümü. Biliyorum birileri kafasından Özgecan ilk mi son mu tek mi diye düşünüyor. Neden sadece Özgecan konuşuluyor? Neden sadece onun adı anılıyor? 
Tamamen şahsi olan fikrimi paylaşmak istiyorum. Evet Özgecan bu ülkede bir ya da birçok erkek tarafından katledilen kadınlardan sadece biriydi ve evet o ilk değildi ama onun kaybolması, aranma süreci, bulunması, hikayesinin öğrenilmesi, ölümü ve sonrası bu ülkenin yıllarca içinde biriktirdiği, boğazında düğüm olan, vicdanında kilit olan duyguların dışarı akmasına neden oldu. 
Onun adı ile beraber konuşulmaya başlanan şeyler, toplumsal farkındalık ve daha birçok “iyi” gelişmeye neden oldu. Bu işin keşkesi “ölüm” olmadan toplumun ahlak düzeyinin, vicdanının insani seviyeye çıkmış olmasıydı tabi. Şimdi ise önümüzde başka Özge, Ayşe, Sema, Selin, Nazlı, Fatma olmasın diye ses çıkarmamız gereken bir yol var. 
Özgecan ile simgeleşen Özgecan Yasasının bir an önce onaylanıp, yürürlüğe girmesi için ses çıkarmamız gerekiyor. Bugün özgür kadın birlikleri kaybolan her kadının arkasını kolluyor, sosyal medyadan ses çıkartıyor, harekete geçiyor ama önemli olan caydırıcı yasaların bu ülkede varlığını sağlamak. İnsan olmanın zor olduğu bir ülkede bir de kadın olarak var olmanın zorluklarını bilen hemcinslerim, cinsiyetten ayrı insana insan gibi bakan herkesin ses çıkarmasını, hükümet partileri, ilgili bakanlıklar, sivil kuruluşlarla iletişime geçmesini diliyorum. 
Ses çıkarmadığınız hiçbir olay için vicdanınızı rahatlatmayın. Başkalarının yaptıkları ile değil kendi yaptığınız şeyler ile vicdanınızı rahat ettirin. Kadınca değil insanca bir yaşam hakkı için ses çıkarın. Güzel Özgecan’a Allah’tan rahmet, sevenlerine bir kez daha baş sağlığı diliyorum. #özgecanaslan #özgecanyasası #türkiye

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s