Kobo İle Kitap Okuma Deneyimi 

Tavsiyem Var, yaşam
Processed with VSCO with a5 preset

kobo 

 

Çoğunuzun bildiği gibi bu hafta itibari ile bir süreliğine Kazablanka’ya taşındık. Ülke değiştirme sürecinde hesaplamanız gereken bir sürü başlık ve madde oluyor hayatınıza dair. Temel ihtiyaçlara dair ya da sağlık, güvenlik vb konuları hallettikten sonra sıra hobileriniz ya da yaşam standartınız içindeki alışkanlıklarınızın sürdürülebilirliği önemli konular arasına giriyor.

Processed with VSCO with a5 preset

Ana Sayfa 

Sosyal medyadan beni takip edenler varsa  benim için kitap okumanın önemin ve hayatımdaki yerini bilir. Başka bir ülkeye taşınma fikri ile beraber ortaya çıkan “ana dilde kitap bulma” sıkıntısı içime baya dert oldu. Öncelikle bu noktada şunu belirtmeliyim ki kitap okumanın başlı başına ritüel halini aldığı bir alışkanlığınız varsa dijital kitap asla aklınıza gelmiyor.

IMG_5911

Uzun bir süre araştırdıktan sonra Fas’ta ana dilde kitap bulmanın imkansız olduğu ve Türkiye’den kitap kargolanmasının zaman ve maliyet hesabı ortaya çıkınca eşimin bir anda bana Kobo hediye etmesi ile dijital kitap dünyasına girdim. Dijital kitap hakkında gel gitleri olan ya da çok seyahat eden, bu süreçte hangi kitabı yanına alacağına karar veremeyenler için bu deneyimimi paylaşmak istedim.

Processed with VSCO with a5 preset

Standart Sayfa Görüntüsü

 

Kobo yakın bir süre önce D&R mağazalarında satışa çıktı. Diğer dijital kitap okuyuculardan ayıran en önemli özelliklerinden biri ise birçok e-kitap içerik bulunduran yerlerden indirme işlemi yapabilmeniz. Benim kullandığım model  Kobo Aura H2o oldu. Su geçirmez özelliği ile özelikle yaz aylarında sahil, havuz kenarı vb yerlerde rahat okuma olanağı olması. Açıkçası okuma deneyimi olarak dijital okuyuculara karşı olan ön yargım kırıldı. Kitabın ne kadarını okuduğunuzu gösteren hesaplamaları, cihaz üzerinden direkt indirme yapabilmeniz ve rahat okumayı sağlayan aydınlatma sistemi ile ben memnun kaldım. Bunun dışında kitap içinde alıntılama yapabiliyor, bölümü işaretleyebiliyor ve aynı zamanda notlar alabiliyorsunuz. Cihazın hafifliği sayesinde ise yorulmadan bu deneyimi yaşamak mümkün. Ortalama 4 milyon içeriğe ulaşma şansı sunuyor. Benim için en önemli şey ise güncel, çok satan kitaplara ulaşmaktı.

Processed with VSCO with a5 preset

Kitaplık Bölümü

Kitabın ağırlığını elinde hissedip, kağıt kokusunu duyumsayarak ve temas ederek okuma deneyimi benim için hala çok özel. Bu alışkanlığımdan ise vazgeçmeye niyetim yok ama en azından seyahatler, tatiller vb durumlarda bu özgürlüğün tadını da çıkarmak gerek.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s