Bir Kız Dans Etti Ve 

yaşam

Günlerdir bir video dolaşıyor. Filistinli bir kızın İtalya’da sokak müziği yapan birine dansı ile eşlik ettiği bir video. Önce çekingen tavrı, babasının yüreklendirmesi ile gözünde parlayan ışık ve ortaya çıkan harika bir tablo.

Hani bazı müzikler, manzaralar, anlar vardır. Kısadır… Kısadır ama seninle tüm hayatın boyunca gelir. İşte bu görüntü aynen böyle işlendi hafızama. Birçok insan hep aynı şeyi söyledi “bir dakika boyunca umut doldum, iyi geldi, ağladım”

Sadece bunlar söylenmedi tabi. Neredeyse paylaşılan her platformda birileri çıktı “baba kızını teşhir ediyor” dedi. Bazıları “iç çamaşırı gözüküyor bu mu umut” dedi. Şaşırmadım elbet ama hafızama kazınan o bir dakikayı kirletmesine de izin vermedim. Yapamazlar. Sanatı kirletemezler.
Neden mi? Sanat tam da bunun için vardır. Cinsiyet, seks, tabu, din, dil, ırk, ayrımcılık,  farklılık yoktur sanatta. Tam da bunların etkisini nötr hale getirmek için vardır. İnsanın üstündeki tüm rolleri sıyırıp, ruh bütünlüğü ile onu içine almak için. Bu yorumları yapanların anlamasını beklemiyorum ama bir gün anlamasını diliyorum.
Ve sen kelebek kız. 1 dakika için kozandan çıktın ve tüm dünyaya umut saçtın. Şu an neredesin, ne yaşıyorsun bilmiyorum ama sadece o bir dakika ile unutulmaz oldun. Güzel ruhunu zarif bedeninle tüm hayatın boyunca ifade edebilmeni dilerim. Özgürce…

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s