Bir Çocuğa Başka Ülkeyi Anlatmak

yaşam

13495030_10154302730492238_550320406867109678_n

 

Kazablanka’ya taşınma haberi geldiği günden itibaren bizim için en önemli konu bu haberi Pera’ya nasıl anlatacağımız oldu. 4 yaşına yeni girmiş bir çocuğa sınırları, ülkeleri, başka dilleri, farklılıkları anlatmak çok kolay değil açıkçası. Alışkanlıklarının değişmek zorunda olması, alıştığı düzenden uzaklaşacak olması ve bunun aklınıza gelebilecek her yönü ile anlatılması çok kolay değildi.

Öncelikle atlas bizim kurtarıcımız oldu. Evet bildiğiniz okullarda kullandığımız atlas. Önce olduğumuz ülkeyi, şehri göstermekle başladık. Sonra Türkiye’de gittiği şehirleri orada yaşadığı anılarla hatırlattık. Sonraki aşamada başka ülkeleri, Fas’ı ve Kazablanka’yı anlattık. Bir süre kendi kendine tekrarladı, aynı şeyleri onlarca kez sordu.

Aslında ilk başta bir pedagoga telefonda danışmıştım. Bana önemli olan şeyin ‘tarih yaklaştığında’ söylememiz olduğunu, araya girecek sürenin tedirginlik yaratabileceğini söyledi. Biz bunun böyle olmasını beklerken bizim konuştuklarımızdan o çoktan bu haberi çekip almıştı. Okulda arkadaşlarına söylediğini öğretmeninden öğrendiğimizde ufak bir şok yaşamadık değil. Arada da süre olunca bu sefer küçük hedefler koyma yolunu seçtik. Önce doğum günün olacak, sonra okulda performansın olacak gibi kısa hedeflerle zamanı geçirdik. Tabi bu arada biz evi boşalttık, ailemizin yanında kaldık derken gerçekten küçük yaşta bir çocuk için büyük bir uyum sergiledi.

13413498_10154292210657238_5787179204668009992_n

İngilizceye meraklı olması bu noktada bizim işimizi kolaylaştırdı. Gittiğimizde daha çok ingilizce konuşacağı bir okula gidecek olmak, arkadaşlarının yabancı olması fikri ile motive oldu sanırım. Bol bol harita incelemeye devam ettik. Uçaklardan konuştuk. Seyahate dair ufak şeyler planladık. Ve buraya geldiğimizde de bir otele yerleştik öncelikle. Hala tam olarak ev düzenine geçemedik ama Pera bize gerçekten destek oldu uyumu ile. Sanırım çocuklar anne ve baba yanında ise kendi güven çemberlerini çizip çok hızlı adapte oluyorlar.

Sosyal medyada bahsettiğim nedenlerden henüz şehri tam anlamı ile yaşayamadık. O yüzden kendimize çizdiğimiz geçici bir rutinimiz var. Bu rutin içinde bol hareket alanı olduğu sürece Pera’nın sıkıntısı yok. Şu an tek sorun Türkiye’de kalmış olan arkadaş ve akrabalarına hemen ulaşabileceğini düşünmesi. Ara Bade gelsin, dedem gelecek mi bugün gibi sorular oluyor genelde.

13445711_10154280221377238_8483024508273904179_n

Bundan sonra bizi bekleyen yeni okula alışma süreci olacak tabi. Yeni öğretmen, yeni sistem, yeni dil, arkadaşlar. Umarım aynı uyumu yakalarız. Bu tarz deneyimlerin çocuk için iyi olduğuna inancım sonsuz. Zaten bundan başka bir şeye inanma lüksümüz yok ama şimdiye kadar okuduğum her deneyim bunu işaret ediyordu. Bu sürecin Pera ile iletişimimizi artırması en büyük hedefim.

Belki bizim gibi böyle bir yola çıkan anne babalar vardır, olacaktır diye yazmak istedim. Temel olan şey ‘anlamaz’ demeden her şeyi olduğu gibi anlatmak ve beklentiyi ne üstte ne de altta tutmak. Bu dengeyi sağladığınız zaman her şey daha hızlı rayına oturuyor. Kazablanka’dan bugünlük haberler bu kadar 🙂

 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s