Suçlu Matematik

yaşam

Aslında her şey bizi yüzdelere bölmeleri ile başladı. Her şeyin nedeni matematik. Önceden bilmezdim ben yüzde kaçım. Gerçi hala bilmiyorum ya. Sonra birden bire başladı. Onlar %43 dediler, sonra 47,48,52 vs. Sen %27 falansın dedi birileri. Tamam dedik. Sonuçta daha ilkokulda öğrenmiştik hangi sayı hangisinden büyük. Sayısal olarak büyük olmanın aslında edere bir katkısı olmadığını hatta değere bir şey katmadığını kendi kitaplarımı seçip okumaya başlayana kadar da öğrenmedim. 

Bakmayın bu aralar okuyanın şerrinden kaçıyor insanlar ama aslında kaçılması gereken şey matematik. Bizi bu sayılar mahvetti. Azlık, çokluk dediğin şeyin anlamını öğrenmeden ezilir olduk sayıların altında. Oysa biz yıllarca bir olarak kazanılan savaşların, bir olarak cahilliğe karşı duruşların hikayelerini dinleyerek büyümedik mi? Sadece 1 olmak varken bu yüzdeler de nereden çıktı şimdi? 

Bizi matematik böldü. Şimdiye kadar hayatıma giren tüm matematik öğretmenlerimden özür dilerim ama size olan içsel gıcıklığımın tüm nedeni bölme işlemindenmiş meğer. %100 gayet net ve temizken kim o bütünün bir kısmı ile yetinir? Bakmayın aklım karışık, ruhum sıkışık bu ara ama artık bıraksak bu bölmeleri, çarpmaları, çıkartmaları da bir toplansak. 

Sığınacak limanlar bulun kendinize ve mutlaka o limanda kendinizi iyileştirin. İyileşin ki iyileşelim. Bir olmak için iyi olmak gerek… 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s