Hem Uzak Hem Yakın

yaşam

f579e44e49ccc0c733b91c39df33b87f

 

 

Türkiye’de son birkaç gündür yaşanan olayları, travmaları tek tek sıralamayacağım size. Yaşananlar uzun süredir ilk kez bu kadar açık ve net aslında. Sadece her olayda olduğu gibi dilimize yapışan ‘gitmek lazım buradan’ cümlesinin gitmişi olarak bir şeyler söylemek istiyorum.

Öncelikle ülkeden gitmek diye bir şey yok. Ülkeni bavulunda, cebinde yanında götürüyorsun her nereye gidersen git. Belki bundan 20-30 sene önce gidenler gerçekten gitmeyi başarabilen son nesildi. Dijital çağ, sosyal medya dediğimiz şey aslında dünyanın hangi noktasında olursan ol aynı noktada durmanı sağlıyor. 

Olayların yaşanmaya başladığı gece yine rutin twitter dolaşmamı yaparken ‘köprüde askerler var’ fotoğrafını gördüm. Aklıma asla gelmeyecek senaryoları yaşadık devamında ama o an ‘birileri bir şeyi saptırıyor’ dedim önce, sonra gerçekten takip ettiğim, tanıdığım insanlar bir şeyler yazmaya başlayınca ellerim titremeye başladı. Annem, babam, eşimin ailesi, arkadaşlarım hepsi tek tek ‘şu an neredeler’ sorusu ile beynimde canlandı. Bırakın sınırları başka bir kıtadan ülkeme bakıp ve onu telefon ekranımın büyüklüğü kadar bir alana sığdırıyor olmak canımı yaktı. İlk derin nefesimi aileme ulaştıktan sonra aldım. Ben asker torunuyum, neredeyse kamplarda ve orduevlerinde büyüdüm. Ailemin herhangi bir ordu evinde oturuyor olmaları düşüncesi zaten kitledi beni. Bencilce yakın çevremdekilerin iyi olmalarının içimi rahatlatması tekrar sosyal medya içinde deli gibi okumaya dönmem ile sonuçlandı.

Bakın işte o nokta aslında hiçbir yere gidemediğimizi anladığımız an oluyor. İstersen kapatırsın telefonu, çıkarsın dışarıya bambaşka bir ülke, bambaşka bir dil içinde kaybolursun ama yapamıyorsun. İçine işlenen ev kodu aslında hala orası. Her eşyanı taşıyorsun ama asla gerçekten taşınmıyorsun. Cebine eline attığında ana toprağı geliyor ellerine. Şöyle silkip yoluna bakamıyorsun. 

Gitmek güzel şey arkadaşlar. Keşfetmek, öğrenmek, deneyimlemek, sınırlarını zorlamak, sınırları kaldırmak, dünya insanı olmaya çalışmak adına çok güzel ama artık gitmeler gerçek değil. Ben o gece ailemden herkese ulaşana kadar ya da bombalar durup gün ağarıncaya kadar hiç gitmemişim gibiydim. Sadece belki de başka ülkede olan daha çabuk iyileşiyor. Hani illa iyi bir yön bulacaksak bu konuya. Ertesi gün sokağa çıktığında bir gece önce büyük bir travma yaşamış bir toplum kucaklamıyor sizi. Belki sadece bu…

Yaşanan her ne olursa olsun hepimiz en güvendiğimiz sığınağımızı bulup, orada iyileşmeye çalışacağız. Ve inanın iyileşirken aynı yaraları almış insanlara sarılmak çok daha önemli.

‘İyi aslında tek şeydir. Bazen bilgelik, bazen Tanrı bazense akıl diye anılsa da’ demiş bir düşünür. İyinin tekliğinde buluşabilmek dileği ile…

Hem Uzak Hem Yakın” üzerine bir yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s