Başladığı Şeyleri Yarım Bırakanlar Burada mı? 

yaşam

Başladığı şeyleri yarım bırakanlar burada mı? 

Benim uzun zamandır aşmaya çalıştığım, iç sesimle sürekli savaş verdiğim konulardan biri bu. Bazı şeyler var ki tam olmuyor, tamam olmuyor.

Bu konuda yalnız olamam dedim ve meğer ne kadar kalabalık bir toplulukmuşuz. Hatta beraber bir köy kuralım desek şehir olmamız birkaç ayımızı alır ama ona da üşenmezsek. 

Aslında bu yarım bırakma konusu tembellik ya da miskinlik gibi bir özelliğe dayalı değil. Bir şeyleri yarım bırakmamızın birkaç nedeni var.

Şöyle; 

  • Doğru zaman mı? 

Evet ilk madde bu. Başladığınız ama yarım kalma olasılığı yüksek olan konuya başlamanız için doğru zaman mı? Yani sizi yoldan çevirecek başka şeylerin çıkabileceği, yoğun, destek göremeyeceğiniz bir dönem mi değil mi?

  • Doğru seçim mi? 

Yapmayı planladığınız şey, her şey olabilir sizin için gerçekten doğru mu? Başkalarından ya da çevresel, durumsal etkenlerden mi etkilendiniz yoksa bu sizin gerçek isteğiniz mi? 

  • Motivasyon araçlarını önceden belirlemek. 

Her insan inişli çıkışlı dönemler yaşıyor. Yani yarım bırakmak mevzusu her zaman “siz” kaynaklı olmayabiliyor. Bu yüzden böyle olası anları ön görerek bir motivasyon planı hazırladınız mı? Ya da bu işi tamamlamada size yardımcı olabilecek kaynaklar kolay ulaşılabilir mi? 

  • Vazgeçtiğiniz, yarım bıraktığınız şeyler ne ile ilgili? 

Aslında bunun en önemli madde olarak işaretlenmesi gerekiyor. Yüksek farkındalık gereken ama mutlaka yapmanız gereken bir çözümleme. Şimdiye kadar tamamladığınız ve yarım bıraktığını işleri yazmanız gerekiyor. Yazmanız ve irdelemeniz. Bu problemi yaşadığını söyleyen birçok insan aslında eğer yapılacak şey başkası ile ilgili ise yüksek hız ve kararlılıkla tamamladıklarını söylüyorlar. Mesela oğlu ya da kızı için her gün spor çantası hazırlayan anne kendisi için bunu yapmıyor ve bu yüzden düzenli spor yapamıyor. 


Belki yazacağınız bir kitap, vereceğiniz 10 kilo fazlanız, spor yapma isteğiniz, yarım kalan yapbozlar, yarısı okunmuş kitaplar, bitmeyen örgünüz, her zaman gözünüze batan ama elinizin bir türlü gitmediği dağınık dolaplar, öğrenmek istediğiniz ama bir türlü tamamlamadığınız dil kursu bunun gibi aklınıza gelebilecek onlarca şey olabilir. Bunlar yarım kaldıkça bizlerin üstünde daha fazla bir yük oluşturup hatta özgüven eksikliği, kendini yetersiz görme gibi kronikleşen durumlara yol açabiliyor. İşte bu yüzden doğru şeyi, doğru zamanda, doğru kaynaklar ile sadece kendimiz için yapabileceğimize olan inancımızı artırmamız gerekiyor. Bu yüzden ilk yapmanız gereken şey korkmadan başlangıç noktasına dönmek. 

  • Başa dön
  • Karar ver
  • Planla (yukarıdaki kriterleri göz önünde tutarak) 
  • Harekete geç. 

Ve duraklar belirle; 

Hedef sonuç olmamalı. Bu yorucu ve hız kesen bir durum. Kendinize duraklar çizin. Bu duraklarda önceden belirlediğiniz sürelerde dinlenin ve başlama zamanına uyun. 

Unutun;

Şimdiye kadar yarım kalmış her şeyi unutun. Onlar yanlış zamanların, yanlış kararlarıydı. Gerçekten olması gerekseydi olurdu. Biraz kadercilik iyidir. Şimdi oyuna baştan başlama zamanı ve zarlar sizin elinizde. 

Not: Bu yazı hiçbir bilimsel, psikolojik dayanağa bağlı olarak yazılmamıştır. Bazen deneyim en iyi öğretmendir 🙂 

Başladığı Şeyleri Yarım Bırakanlar Burada mı? ” üzerine 2 yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s