Zorunda mıyım? 

yaşam

Ben başkasının yapması gerekeni yapmak zorunda mıyım? Ne bu şimdi diyor olabilirsiniz ama aslında tam olarak hissettiğim şey bu; Zorunda mıyım?

Türkiye adına her gün yeni bir şeye uyanıyoruz. Aslında senaryolar aynı ama kahramanlar değiştiği için yeni diyorum. Sosyal medya “özgür avukatlık, savcılık kurumu” gibi oldu. Birileri kayıpları arıyor, birileri kan bulma derdinde, başka bir grup özgürlüğü tekmelenen bir kadının hakları peşinde, birileri çocukları korumaya çalışıyor, bir kesim en az insan kadar önemli hayvanların haklarını arıyor, bunun yanında ülkenin politik, siyasi durumu, ekonomisi, turizmi aklınıza daha ne gelirse hepsi için başka kümeler sürekli düşünüyor, fikren ya da fiilen çabalıyor. 

Peki bu insanların özel hayatları, okulları, aileleri, çocukları, işleri güçleri yok mu? Aslında hepsi bambaşka hayatlardan gelip aynı kümeler içine girerek ortak ses, yumruk özlemi içindeki insanlar, insanlarız. Bu kadar çok derdin, açığın, tasanın, dengesizliğin olduğu bir ülkede sosyal medya kendi kamuoyunu yaratıp ses getiriyor. Peki zorundalar mı? Hayır değiller, değiliz ama öyle bir çürümüş sistem ve düzelmeyen, düzelemeyen yasalar üzerinde yaşam sürmeye çalışıyoruz ki bir noktada bağırmak ihtiyacı hissediyoruz. 

Sadece şunun dengesi önemli ki; sosyal medya üzerinde büründüğümüz kimlik ya da roller gerçek değil. Bunlar sadece vatandaş olmanın, vatanını seven bir birey olmanın getirdiği sorumluluk hisleri. Bir yerden sonra sistemin değişmesi, düzelmesi ve halkın üzerinden bu yükü alan bir güç, düzen haline  gelmesi lazım. Bu tek ses, tek yumruk olan olabilen insanların aslında ben sadece özgürce yaşayan, üreten bir vatandaş olmak istiyorum ve gerisini benim içim halleden  bir adalet, devlet sistemi istiyorum demesi lazım. 

Bazen tek ses olmak isterken tam bir nota karmaşasına dönüşebilen çok ince çizgileri olan bir durum kamuoyu ya da sosyal medyada kamuoyu yaratma meselesi. Dengeler şaşmadan, insanlar kendi adaletini yaratma güdüsüne girmeden bir an önce gelmesi gereken şeydir işleyen bir sistem. Ve emimim istersek yaparız, istersek alırız. 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s