Eskiyene Kadar Kullan

yaşam

6a129a9475c87d9718c2f44e8bfcb88b

 

Mağazalar, alışveriş merkezleri, sosyal medya araçlarındaki paylaşımlar ve dahası her yer ışıl ışıl. Beni seç beni al diye bağıran ürünler, bunu al bunu almazsan asla mutlu olamazsın mesajı veren tanıtımlar. Birileri sürekli burnumuza bir şeyler sokuyor.

Her şey allı pullu! Daha buna ihtiyacım var mı diye düşünmeden kartımızdan geçmiş oluyoruz tutarı. Hele alış veriş dediğin şey online olarak yapılıyorsa, giden para asla elimize değmediği için sanki harcanmıyor gibi bir his oluyor.

Ben hatırlıyorum özellikle dedem bir şey almadan önce bazen birkaç ay geçerdi. Önce gazeteden araştırır, çıkar esnaf dolaşır, olmadı birilerini arar onlara danışır falan derken, bunun hesabı kitabı ile bir ayı geçerdi. Asla cimri biri değildi bu arada. Özellikle torunlarına sonsuz kredisi olan biriydi. Bir defteri vardı ince ince yazdığı. O zaman tabi taksitler falan yok. Ne alıyorsan tutarı neyse ödüyorsun alıyorsun. Belki de bu yüzden ‘gerçekten ihtiyacım var mı’ sorusunu sorma ve cevabını duyma vaktin oluyordu. Bir dönem senetli taksitler falan başlamıştı hatırlıyorum. Dedem derdi ki; Ben onu senetle alırsa her ay taksidini öderken pişman olurum ya da aldığıma küfür ederim. Biliyordu yani sahip olduktan sonra gözümüzde değerinin hemen düşeceğini.

Yılbaşı nedeni ile neredeyse bütün sosyal medya, internet siteleri çıldırmış durumda. Sözde indirimler, hediyeler, çekilişler derken gerçekten hediye paketi görürsem gözüm kanayacak hale geldim. Bu yazıyı yazmaya karar vermeden önce oturdum ve düşündüm. İki gün boyunca sosyal medyada karşıma çıkan ve o an satın almak istediğim şeyleri ekran görüntüsü olarak aldım. İki gün sonra alt alta yazıp topladım. Toplasınız birkaç saat gezindiğim sürede tam 3560 liralık ürüne içim gitmiş, aklım gitmiş, bir acaba demişim. Ve inanın tanesi 100 tl’yi geçecek ürün yok içinde. Toplam tutarı toplamadan önce de şöyle bir şey yaptım. Hangisini almadığım için üzgünüm? HİÇ! Hayatım devam ediyor ve o param henüz cebimde.

Hiç alışveriş yapmayalım gibi bir mesaj vermiyorum. Elbette sadece ihtiyaçlarımızı değil bazen kendimizi şımartacak şeyleri de almak hakkımız. Sadece bu ihtiyacı siz mi hissediyorsunuz yoksa karşı taraftan size bu duygu enjekte mi ediliyor bunun kararını vermek önemli. Bakın artık bir şeyler eskimiyor. Eskimeden bir yerlere veriliyor ya da çöp oluyor. Bu normal mi? Bir şeyi sadece daha ucuz diye alamayız. Bir gün ihtiyacınız olduğunda o ürünü yine aynı fiyata bulma ihtimaliniz çok yüksek.

Tüketime alışmak bizi etkiliyor. Hatta kolay elde etmek ve elde ettiğin şey için daha çok çalışma ihtiyacı hissetmek bizi çıkılmaz bir döngüye sokuyor. Peki ne yapalım?

  • İhtiyaçlarınızı yazılı planlayın
  • Onlara gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için ara ara sorgulayın. Ne kadar eksikliğini hissettiğinize bakın.
  • O ürünü almak için kaç saat çalıştığınızı hesaplayın. İş saatinde geçen 2-3 saate bedel mi mesela?
  • Alışveriş merkezlerine giderken kredi kartınızı yanınıza almayın. Biliyorum çoğumuz acil bir şeye ihtiyaç olur diye o kartları taşıyoruz ama genelde o acil şey vitrinde gördüğümüz bir kıyafet oluyor.
  • Nakit para ile alışveriş yapmaya çalışın. Mesela 150 tl altında hiçbir şeye kart vermeyeceğim diye bir kural koyun. O zaman ne kadar az almaya başladığınızı göreceksiniz.
  • Evde giymediğiniz kıyafetlerinizin terzi sayesinde yeni bir modele dönüşüp dönüşemeyeceğine bakın.
  • ‘Kendin Yap’ videoları izleyin. Bazı şeyleri süslemenin imkansız olmadığını görün.
  • Acil olmayan şeyleri almayarak yapacağınız birikim ile nerelere gidip tatil, keşif yapabileceğinizi planlayın.

Bu para sahibi olup olmamak ile ilgili bir konu değil. İster çok zengin olun ister az paranız olsun bir şeyin ‘değeri’ başkalarının koyduğu fiyatlar değildir. Sizin o ürüne biçeceğiniz değerdir. Herkesin sevgiyi paylaşacağı harika bir yıl olsun!

Mutlu Yıllar!

Eskiyene Kadar Kullan” üzerine bir yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s