30 Gün Para Harcama

yaşam

9e50e1a72c58273580b12c83d9097cbb

 

Geçen gün sosyal medyada bir arkadaşımın beni bir yazıda etiketlemesinden sonra kendimi yeni bir meydan okuma ile test etmeye karar verdim. Öncelikle bana gönderilen yazıyı okumak istersenizSadece Günlük Alışkanlıklarımı Değiştirerek Bir Yılda Nasıl 18.000 Lira Biriktirdim?

Açıkçası hayat pahalı, her şeyin maddi ederi (değeri değil ederi) gün geçtikçe artıyor. Artık bırakın seyahat etmeyi falan nerdeyse birçok kişi arkadaşları ile sosyalleşirken bile dikkatli davranıyor. Davranmak zorunda kalıyor. Yılbaşı döneminde şöyle bir yazı yazmıştım hatırlayanlar vardır. eskiyene kadar kullan 

Artık çılgınca tüketiyoruz. Bize değil bankaya ait olan parayı kredi kartları ile harcıyoruz. Sonra içine girdiğimiz çarkın sancısını çekiyoruz. Maaş geldiği gibi karta gidiyor, bu sefer yeni harcamalar için kart kullanıyor gibi. Şimdi bu noktada aslında odağımız büyük kalemler değil. Kira, fatura vb gibi harcamak zorunda olduğumuz giderler var. Peki hiç fark etmeden harcadıklarımız? Yazıyı okuduğumdan beri düşünüyorum. Aslında üstüne düşününce ve kendini gözlemleyince 1-2-3-10 tl diye düşündüğümüz ama aslında harcamasak da olur diyeceğimiz bir sürü gider kalemi çıkıyor.

İndirimlerin, kampanyaların, allı pullu süslenen eşyaların büyüsüne kapılıp aslında tüm yapmak istediğimiz hayallerimizi o eşyalara yüklüyoruz. Gözümüzde büyüttüğümüz bir seyahate çıkmak ya da gitmek istediğimiz bir eğitimin, etkinliğin parası aslında bu küçük giderlerde yatıyor olabilir.

Bu seferki 30 gün hedefim temel gıda ürünleri haricinde hiçbir harcama yapmamak ve bu 30 gün sonunda bir şeyin gerçekten ihtiyaç olup olmadığı kararını doğru veriyor olmak. Bu kararın çok paranız olması ya da olmaması ile ilgisi yok. Çalışarak, emekle kazanılan bir şeyin doğru kanalda harcanması asıl hedefim.

Benim en çok harcama yaptığım şeylerden biri kitap.Maalesef ülkemizde en pahalıya aldığımız şeylerden biri. Belirli bankaların yayınevleri dışında özellikle ‘yeni çıkanlar’ da 20-30 tl altında kitap yok. Biliyorum çoğunuz kitap almayalım mı diyecek ama zaten evimde artık yerim yok. Dijital olarak okuyamıyorum ama özellikle son kampanya dönemlerinde yeteri kadar kitap aldım ve ortalama 3 ay boyunca okuyacağım kitaplarım var. Bundan sonrasında ise bir değiş tokuş yöntemi oturtmayı düşünüyorum. Üyesi olduğum kitap kulübündeki arkadaşlar ile bunu konuştuk zaten. Sizler de çevrenizle değiş tokuşa girebilir ya da okuduklarınızı satıp onun parası ile yeni yayın alabilirsiniz.

 

Bir diğer harcama kalemim kırtasiyelik ürünler. Bunun gerçekten sonu yok. Elinde varken yenisini alıyorsun ve sonra benim neden dolaplarımda yer yok diye düşünüyorsun. Beni biraz zorlayacak ama bir ay boyunca hiçbir kalem, postit, defter vb bir şey almayacağım.

 

Kıyafetler ah o kıyafetler. Biliyorum birçok kadın için giyim konusu başka bir değer taşıyor. Bu konuda yaptığımız en büyük hata sanırım doğru kombin kıyafet alışverişi yapmıyor olmak. Aslında alınan bir parçanın birçok parça ile kombin olabilmesini sağlamak kıyafet çeşitliliğini sağlamak için önemli. Ben açıkçası bu konuda çok iyi değilim. Bir diğer hata ise ucuz alıp çok almak. Aslında çok ucuz olduğunu düşündüğümüz yerlerden aldığımız parçalar uzun ömürlü olmuyor. Özellikle ayakkabı, mont gibi pahalı olabilecek parçaları kaliteli alıp uzun süre kullanmak, uzun vadede daha az para harcamamızı sağlıyor. Beden değişimleri de bu konuda bir dert. Eğer zayıflama/kilo alma gibi bir süreçte iseniz alışverişten kaçının. Bu dönem alınanları uzun ömürlü olmayacak.

Yiyecek-içecek konusu ise özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için gerçekten büyük kalem. Bu konuda yapılması gereken şey ise aslında plan program ve araştırma. Haftalık öğünleri planlamak, o hafta ne yiyeceğinizi bilmek önümüzü açacaktır. Markette liste dışı şeye eliniz çok gidiyorsa online alışveriş yapmak çok mantıklı. Birçok kalemi online olarak daha ucuza almanız da mümkün. Kredi kartı kullanmayan şanslılardan iseniz mahallenize yakın büyük zincirler yerine daha küçük zincileri seçin. Hiç bilmediğiniz çeşitlilikte ürünler olabiliyor. Şansınız varsa ilk tercihiniz tabi ki semt pazarınız olsun.

30 gün ‘gıda dışı ürün almayacağım’ kararım aslında tüketim alışkanlıklarıma dışarıdan bakabilmek. Kendimi analiz etmek ve paranın nereye gittiğini hesaplamak. Bu konuda deneyimleri olanları ve tavsiyelerini bekliyorum. Bu arada bu meydan okuma 1 Şubat 2018 tarihinde başlayacak 🙂

30 Gün Para Harcama” üzerine 7 yorum

  1. Hep diyorum parasını yöneten hayatını yönetir . Hayatını yöneten ailesini yönetir diye. Doğru yoldasınız. Gereksiz harcamalardan kaçının sadece bu sabah biraz dikkatle eskiden fırından bile 18 lirayla çıkan ben 7.5 lirayla çıktım. İlla o bayoz taze, bu kek güzel pişmiş diye her gördüğümüzü her an almak zorunda değiliz. Nefsine hakim olan geleceğine hakim olur. 👍

  2. Ben yaklaşık bir senedir uyguluyorum. İnternetten sepete ekliyorum birşeyleri, sonra ödeme sayfasına gelince ihtiyaç değil bu deyip bırakıyorum. Nerden baksanız 50 kere başıma gelmiştir bu. Ama yenilmedim ve hiç bir şey almadım gereksiz. Gerçekten çok farkediyor. Eskiden maaş geldiği gibi çekemeden ödemelere giderdi şimdi hesabım uzun yıllardır ilk defa artıda. 💪🏼

  3. Bu challenge a temel gidayi degil kitap alimini serbest birakmak suretiyle katilabilirim bence :)))
    Sakasi bir yana kitaplarimi diledigin zaman odunc isteyebilirsin Ozge’cim. Ben de kitap almamak ve elindeki kitaplari tuketmek uzerine bir challenge hazirliyorum kanal icin. Videoyu hazirlayinca seni de haberdar ederim 🙂

  4. Bir yerde okumuştum. Bir çift bir yıl boyunca yiyecek-içecek dışında hiçbir şey için, kuaför, dışarıda yemek gibi kalemlerde dahil, para harcamayarak 10 binlerce dolar tasarruf ediyorlardı..

    01.02.2018’den itibaren ben de sizinleyim 🙂

  5. Ben zaten uyguluyormuşum bunu . Kıyafet almam , çoğu şey için durup düşünürüm gerekli mi diye ama şimdi çocuk olunca işler değişti tabi ki. Bize göre dünyanın en gereksiz ıvır zıvırları ona göre çok gerekli ve hemen alması lazım. Son dönemde Toy Box gibi saçma sapan şeylere verdiğimiz paranın hesabı yok 🙂

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s