Hala Bir Şansın Var

yaşam, Yaşam

IMG_7651

Yeni kararlar almak, uygulamaya başlamak çok güzel. Değişmeye ve değiştirmeye olan inancımızın olması ve bu konuda harekete geçebilmek hepimiz için önemli. Çalışmayan yeri bulup, tamir etmek ve tekrar çalışır hale getirmek insana güç veriyor.

Her yeni yılın başlangıcı içimizde ‘yapabilme’ gücünü tazeliyor. Zamanın sıfırlanması ve yeniden başlamak için bir şansımız olduğunu hatırlatan uyaran bizim için. Umut dediğimiz şey yaşama bağlılığımızı artıyor. Peki neden zaman ilerledikçe vazgeçiyoruz? Sürdüremiyoruz? Tamamlayamıyoruz? Yolumuzdan döndüren etkenler ne oluyor?

İşte bırakın bunlara cevap bulmayı. Bazen cevabı bulmaya ayırdığımız süre en büyük zaman kaybını oluşturuyor. Bizim öğrenmemiz gereken şey cevabı aramayı bırakmak. Bazı şeyler olmaz. Olmaması en az olması kadar doğaldır. Bunu bir beceriksizlik, yeteneksizlik olarak etiketlemeye gerek yok. Olayların etkisini her zaman tek başımıza değiştiremeyiz. Yarım kalan her şey yük olur üstümüzde. İçimizden sürekli ‘yine’ deriz. Yine olmadı, yine yapamadım, yine bitiremedim, yine tamamlamadım. İşte bu kadar kocaman bir OLSUN! diyeceğiz. Bırakalım böyle olsun. Bu sefer yine olmasın. Yarın olmayacağının bir garantisi mi var? Bir daha bu konuda çaba göstermenin vakti gelmeyecek mi? Hayır gelecek!

Bazen yola çıkacağız, yarı yolda kalacağız, geri döneceğiz, baştan alacağız. Önemli olanın ‘yeniden başlama’ gücü olduğunu fark edeceğiz. Çünkü asıl bizi yoldan alıkoyan şey tam olarak bu. Yarım kalmışlıklar değil, o yolun bir daha yürünemeyeceğine olan inanç bizleri yorar.

Derler ya ‘nefes aldığımız sürece umut vardır’ diye. Ne kadar doğru, ne kadar gerçek. Hayatta yarım kalan her şeyi tamamlamak için umut var. Peki nasıl?

Daha fazla farkında olun.

Gerçekten istiyor muyum?

Bu yolda bana eşlik etmesi gereken şeyler ne?

Tek başıma yapabilir miyim yoksa yardıma ihtiyacım var mı?

Bana engel olan şeyler ne?

Bu amacımdaki en büyük motivasyon kaynağım ne?

 

Bu ve bunun gibi birçok soruyu dürüstçe, yazarak, sesli olarak cevaplayın. Kendinizin ne noktada geri dönüşler yaşadığınızı fark edin. Deneyin. Kimsenin size ‘yine yapamadın’ demesine izin vermeyin. Amacınızı kendi odağınıza sabitleyin. Başkasının görüşünün sizin gerçekliğinizi etkilemesine izin vermeyin.

İnanın!

Yeniden başlama gücünüze inanın.

Tekrar olmama durumuna karşı hazırlıklı olun.

Bu sefer son gibi cümleler kurmayın.

Her zaman bir kez daha deneme şansınız olduğunu bilin.

 

Bu yazıda yazdıklarım benim 2018’de yaşadığım iç savaşlardı aslında. Yani tam olarak bir deneyim yazısı. Her zaman içimde olan ‘geç kalmışlık’ hissini fark edip aslında sorunun ‘hala bi şansım var’ demeyi bilmemem olduğunu fark etmem ile oldu.

Her şey canlılar için. Her şey bizim için. Her şey doğanın rutini gibi doğal.

 

Görsel: Culture Inquieta (Pinterest)

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s